Sulge aken


Rahvarõivaste valmistajatel on kiire aeg
01.07.2004 00:01
Kaire Uusen, suvereporter

Kallile hinnale vaatamata on rahvarõivaid valmistavatel firmadel tellimusi nii palju, et kõigi laulu- ja tantsupeoliste soovide õigeaegseks täitmiseks tuleb töötada nii ööl kui ka päeval.


«Juba maikuus lõpetasime laulupeo jaoks rahvarõivaste täiskomplektide tellimuste vastuvõtu,» kinnitas tosin aastat rahvarõivaste valmistamisega tegelenud OÜ Ebe Käsitöö juhatuse esimees Tiiu Sepp. «Kogemus näitab, et rõivaste tellimine jäetakse alati viimasele minutile.»

Sepa firmas palgalisi töötajaid pole ning rahvarõivaid teevad lepingulise tööna üle Eesti viiskümmend oma ala meistrit.

Tegijate hulgas leidub naisi, kes oskavad nii kududa, õmmelda kui tikkida, samuti neid, kes on spetsialiseerunud vaid ühele kindlale rahvarõiva osa valmistamisele.

Komplekt 8000 krooniga

Saaremaa rahvarõivastes kasutatavat keerulist geomeetrilist tikandit oskab näiteks vaid üks inimene. Lisaks kasutavad rahvarõivaste valmistajad veel kübara- ja plisseerimistöökoja ning vöökudujate abi.

Imbi Karu juhtimisel tegutsev Türi Käsitöötuba pakub kolme-nelja lepingulise käsitöömeistri valmistatud Türi kihelkonna rahvarõivaid. Enne laulupidu oli käsitöötuba nii tellitud kui poes müügiks olnud kodukandi rahvarõivastest tühjaks ostetud, eile oli alles vaid veel ühe seeliku jagu riiet.

Rahvarõivaste valmistamine on Tiiu Sepa sõnul äri, kus ei tegutseta tulu eesmärgil, vaid eelkõige entusiasmist ja armastusest rahvakultuuri vastu.

Ehkki ostjatele on rahvarõivaste tellimine suhteliselt kallis lõbu, on rõivaste valmistajate tasu töömahukuse tõttu suhteliselt väike. «Loodan, et kord tuleb aeg, kui nad oma töö eest ka väärilist tasu saavad,» lisas Sepp.

Naiste rahvarõivaste täiskomplekti hind ulatub 5000–8000 kroonini sõltuvalt rahvarõivaste päritolust.

Kallimad on Saaremaa rahvarõivad ning ostetumad Kadrina rahvarõivad oma värvilise lilltikandi ja triipseelikuga.

Põhja-Eesti rahvarõivastele omast lilltikandit soovivad sageli oma rahvarõivastele ka Lõuna-Eesti koorid, ehkki sealsete rahvarõivaste juurde see ei kuulu.

Seelikute hinnad kõiguvad 1500 ja 3400 krooni vahel, särgi hind jääb 1500 krooni piiresse ning peakatte eest tuleb välja käia kuni 750 krooni.

Kui Eestis tellivad rahvarõivaid just koorid ja tantsurühmad, siis väliseestlased tellivad rahvarõivaid enamasti üksikute komplektidena.

Kes on rahvarõivaste tellimisega hiljaks jäänud või kel puudub nende ostmiseks raha, saab rahvarõivad laenutada, ehkki laulupeo eel on ka laenutused rahvarõivaste komplektidest peaaegu tühjad.

Laenutus 250 krooniga

OÜ Kümmel ATM kinnitas eile, et hea õnne korral võib mõni veel sobivad rõivad leida. Naiste rahvarõivaste komplekti laenutuse tavahinnaks on 250 krooni, meeste komplekt jääb 200 krooni piiresse. Üksikute esemete laenutamine maksab sõltuvalt esemest 50 kuni 100 krooni.

Seelik maksab kõige rohkem

Hanila naise rahvariiete hind ulatub 4330 kroonini.

Seelik (triibuline, volditud) 1250 kr

Särk (valge linane, pilutikandiga) 1050 kr

Kirivöö (4 x 200 cm) 450 kr

Kabimüts 530 kr

Põll (valge linane riie, nöörvoldid) 420 kr

Liistik (tumesinine villane riie) 580 kr

Ümbriskott komplektile 50 kr©2002-2003 Postimees